Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Tüp bebek tedavisi ile gebelik planlayan çoğu çiftin merak ettiği ilk konu tüp bebek tedavisinin süresidir. Uygulanan her tedavi kişiye özel olduğundan dolayı tüp bebek tedavi süresi, herkesle bir olmamaktadır. Bu nedenle, tüp bebek tedavisi için bir süre verilmesi doğru değildir. Hastalara uygulanan tedavi yöntemlerinden ek desteklere kadar çeşitli faktörler, tüp bebek tedavisinin süresini uzatabilmektedir. Buna ek olarak, bazı çiftler; tüp bebek tedavisi aşamalarının tamamını alırken bir kısmı da “son aşamadan” tedaviye dâhil olabilir. Bunun tek sebebi ise, “uygulanacak yönteme” olan ihtiyaçtır.

  10-15 gün arasında tamamlanabilen tüp bebek tedavisi için hastanede yatılmasına da gerek yoktur. Çiftler, rutin gündelik yâda iş hayatlarına devam ederken tüp bebek tedavisini kolaylıkla sürdürebilir.

  Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nedir?

  Anne adayının yumurtasını ve baba adayının spermini “vücut dışında” bir ortamda birleştirilmesine olanak tanıyan tüp bebek tedavisi, çeşitli aşamalardan oluşur.

  İlk aşama: Çiftin değerlendirilmesini kapsayan bu aşamada; çiftlerin geçirdiği hastalıklar, tedaviler gibi çeşitli öyküler dinlenir. Eski tahliller ve film sonuçları varsa incelenir ve tedavinin başlayacağı güne karar verilir.

  İkinci aşama: Yumurtaların uyarılması ve yumurtanın oluşturulması aşamasında; yumurta geliştirici ilaçlara başvurulur. Çok yumurta ile çok embriyonun oluşması, tüp bebek başarısını arttırmaktadır. Zira, bu embriyolar arasından “ en kaliteli olanı” seçilerek, anne rahmine transfer edilir.

  Üçüncü aşama: Gelişmiş olan yumurtaların toplanması ve sperm örneklerinin seçilmesi aşaması ise, üçüncü aşamadır.

  Dördüncü aşama: Özenle seçilen yumurta ve spermlerin; laboratuvarda  “döllenme” aşaması ise dördüncü aşamada gerçekleşir.

  Beşinci aşama: Döllenen kaliteli embriyoların rahim içine transfer edilmesi aşaması ise beşinci aşamadır. 15 dakika kadar sürebilen embriyo aktarımı, ağrısızdır. 12 gün sonra ise gebelik testi yapılır.

  Tüp Bebek Aşamaları Ne Kadar Zaman Alır, Kaç Gün Sürer?

  İstanbul’dan yâda şehir dışından tüp bebek tedavisi için gelecek çiftlerin çoğu, tüp bebek tedavisinin kaç gün süreceği konusunda daima endişe yaşarlar. Süre konusunda daha serbest olabilen erkeklerin, yalnızca ilk muayenede ve döllenme aşamasında “birer gün” tüp bebek merkezinde olması yeterli olacaktır. Anne adayının ise tedavinin her aşamasında bizzat bulunmalıdır.

  Aşamaların süreleri

  • İlk aşama: 1 iş günü sürebilir.
  • İkinci aşamaya: 15 gün kadar sürebilir.
  • Üçüncü aşama: Yumurta toplanması ise ortalama 40 dakika da tamamlanır.
  • Dördüncü aşama: Yumurta toplanmasından sonraki 2-3 günlerde yeniden tüp bebek merkezine gidilecektir. Embriyo transferi rahim içine bu aşamada gerçekleştirilir. 5 ila 15 dakika arasında tamamlanan dördüncü aşamada, anne adayı 1-2 saat kadar hastanede kalıp dinlenebilir.

  Son aşama: Tüp bebek tedavisi için gerekli olan tüm işlemler, maksimum 1 ay sürebilir. Transferin yapıldığı günden sonraki 12. gün yâda diğer günlerde “hamilelik testi” yapılır ve tüp bebek tedavisinin başarılı olup olmadığı netleştirilir.

  Randevu Alın!
  Bize Ulaşın
  Yol Tarifi