Embriyoskop

  Bebek sahibi olma isteği ile “düzenli ve korunmasız” ilişkiye giren çiftlerin çoğu, 1. Yılın sonunda gebelikle karşılaşmadıkları zaman doktora gitmektedir. İnfertilite kapsamında değerlendirilen çiftlerde; gebeliğe engel olabilecek faktörler tespit edilir ve çift tüp bebek tedavisine yönlendirilir. Günümüzde hızlı bir şekilde gelişen tüp bebek tedavisi ile ”çocuk sahibi olması mümkün değil” gözüyle bakılan birçok hastanın “bebek sahibi “ olabildiğini görüyoruz. Embriyoskop ise tüp bebek tedavisinin başarı şansını arttıran önemli bir detayı. Embriyoskop nedir, neden yapılır, tüp bebek tedavisine nasıl etki eder gibi birçok sorunun yanıtını bulabileceğiniz bu içerikte “embriyoskop ve düşük yapma” ile ilgili merak ettiklerinizi de bulabileceksiniz.

  Embriyoskop (Embryoscope) Nedir?

  Kadının yumurtası ile erkeğin sperminin birleşmesi sonucunda “döllenen yumurtaya”, embriyo denir. İnfertilite kapsamında değerlendirilen birçok çiftte “embriyonun oluşması ve tutunması” aşamasına kadar birçok aşamada problemler görülür. Bu nedenle; tüp bebek tedavisi ile embriyoskop gibi aşamalarda problem olmadan döllenme ve rahme tutunma gerçekleştirilebilir.

  Anne rahminin sağladığı “ortamı” birebir taklit eden ve içinde döllenmiş yumurtaların olduğu embriyoskop; tüp bebek tedavisinde kullanılan son sistem infertilite cihazıdır. Mikroskobik kameraları sayesinde embriyonun gelişiminin dışardan sağlayan embriyoskop; kuluçka dolapları olarak da bilinmektedir.

  Embriyoskop Nedir?

  Embriyoların gelişim aşamalarını takip ederken “inkübasyon sistemlerinden “ayırmak, embriyoskop ile artık gerekmiyor. Zira, embritonun incelenmesini sağlayan görüntü sistemleri, inkübasyon sistemine entegre bir şekilde çalışıyor. Bu nedenle, embriyoskop tekniği ile embriyoların sürekli olarak izlenmeleri mümkün hale geliyor.

  Embriyoskopide embriyoların 5 günlük gelişimlerinin değerlendirilmesi, embriyonun seçilmesi gibi aşamalar ise 5 günlük bir zaman dilimi alıyor.

  Embriyo Kalitesi ve Embriyo İzleme Sistemi

  Günümüzde yapılan birçok araştırma neticesinde “kalitesiz embriyoların” rahme yerleştirilmesinden sonra düşük oranlarının “arttığı” tespit edilmiştir. Zira, kalitesiz embriyoların, rahme tutunma konusunda kabiliyetsiz oldukları ise biliniyor. Bu nedenle, tüp bebek tedavilerinde başarıyı arttırabilmek adına “embriyoların devamlı olarak gözlenebilmesi” amacıyla embriyoskop cihazından faydalanılmaya başlanmıştır.

  Embriyoskopi ile embriyoların gelişimi takip edilebiliyor ve normal yâda anormal embriyo gelişimi kolayca saptanabiliyor. Doğru bir şekilde doğru bir hızda bölünmeyen embriyolar ise “kalitesiz embriyo” kapsamında değerlendiriliyor.  Böylece, kaliteli embriyo seçimi ile yüksek gebelik oranlarına ulaşabilmek adına embriyoskop cihazının önemi daha net anlaşılıyor.

  Embriyoskop ve Tüp Bebek Başarısı

  Embriyoların devamlı gözlemlenmesini sağlayan embriyoskop, tüp bebek tedavilerinde başarıyı arttıran bir cihaz. Ancak, embriyoskop ile gebeliğin kesin oluşacağı düşüncesi ise yanlış bir düşüncedir. Zira, embriyonun rahme uygun olup olmadığı, annenin fiziksel ve ruhsal durumu, kullanılan ilaçlar dahi” gebeliğin oluşması” ihtimalini azaltabiliyor. Bu nedenle, “embriyoskop ile tüp bebek başarısı” arasındaki ilişkiyi sadece “kaliteli embriyo seçilmesini sağlaması” ile açıklamak daha doğru olacaktır.

  Randevu Alın!
  Bize Ulaşın
  Yol Tarifi