Prenses Doğum İstanbul

  Normal doğumun kadınları en çok korkutan yanı ağrı çekecek olmalarıdır. Anne adaylarının duyduğu acıyı azaltmak için değişik yöntemler uygulanabilir ve bu işlemler ‘ağrısız doğum’, ‘doğum analjezisi’ veya ‘doğum anestezisi’ olarak adlandırılabilir.

  Epidural analjezi en çok kullanılan ağrısız doğum yöntemlerinden birisidir. Bu işlemde amaç, ağrının beyne iletiminin, lokal anestezikler ile bloklanmasıdır. Bu sayede ağrı algılanamaz. Bu da annenin daha konforlu ve rahat koşullarda doğum yapmasına olanak sağlar. Doğumdan sonra gerekebilecek dikişler sırasında da ağrı duymayı engeller.

  Bu yöntemde anne adayı oturur pozisyonda iken beldeki uygun bir bölgeden küçük bir iğne ile lokal anestezik ilaç enjekte edilir ve epidural aralığa ince plastik bir katater yerleştirilir. Bu kataterden salgılanan lokal anestezik ilaç sayesinde ağrı algılanmaz. Bu da anne adayının doğuma ağrısız bir şekilde daha etkin katılımına olanak sağlar.

  Epidural analjezi yöntemi gelişmiş ülkelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Uzman bir doktor tarafından uygulandığı sürece son derece güvenli bir yöntemdir. Anneye ve bebeğe hemen hemen hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

  Fakat halk arasında bu şekilde doğum yapmanın sakat bırakabileceğine dair yanlış bir inanış mevcuttur. Bu yöntemde uygulama alanı, omuriliğin etrafındaki koruyucu sıvının dışında kalan kalın zarın dış tarafındadır. Yani omuriliğe veya sinirlere doğrudan temas uygulanmamaktadır.  Fakat yapılan işlem sonucunda ağrı duyusuyla birlikte his kaybı da görülebilir ve anne adayı bacaklarını bir süre hareket ettiremeyebilir. Bu etki ise en fazla 1-2 saat sürmektedir.

  Epidural analjezinin bir diğer avantajı ise bu yöntemin kataterden biraz daha lokal anestezik verilmesi durumunda genel anesteziye gerek kalmaksızın acil bir durumda hiç acı duymadan sezaryene olanak tanımasıdır.  Böylece anne adayı bilincini kaybetmeden doğuma eşlik edebilir. Ameliyat sonrasındaki ağrılar ise yine bu kataterden verilen lokal anestezikler yardımıyla engellenebilir. Epidural anestezi, bu bağlamda istenmeyen etkiler açısından bakıldığında genel anesteziye göre daha güvenli bir yöntemdir.

  Randevu Alın!
  Bize Ulaşın
  Yol Tarifi