Kadın Doğum Uzmanı İstanbul

  Kadın Doğum Doktoru İstanbul, kadın doğum doktoru, bir kadının ergenliğinden menopoz dönemine kadar geçen süreçte kadın hastalıkları, normal gebelik takibi, riskli gebelik takibi ve doğumunda yanında olan jinekolog doktora verilen isimdir. Halk arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı, kadın doğum uzmanı, ya da jinekolog olarak adlandırılabilmektedir.

  Kadın Doğum Hastalıkları Nelerdir?

  Kadın doğum uzmanı normal ve riskli gebelik takibi, doğum, rahimde myom, yumurtalık kisti, adet düzensizliği, hormonal bozukluklar, kısırlık (infertilite), menopoz gibi tüm kadın hastalıkları ve doğum problemleriyle ilgilenir. Ayrıca idrar kaçırma, rahimde sarkma gibi rahatsızlıklar ve aile planlaması gibi konular da kadın hastalıklarının alanına girer. İstanbul en iyi kadın doğum doktoru, İstanbuldaki en iyi kadın doğum doktorları, İstanbul kadın doğum uzmanı tavsiye, İstanbul jinekolog tavsiye gibi sorular hastaların merak ettiği başlıklar arasında yer alır. Özellikle gebelik takibi ve doğum hem tecrübe hem de özveri gerektirir. Kadın doğum uzmanının hastasına olan güven verici ve rahatlatıcı yaklaşımı ve sürekli yanında olduğunu hissettirmesi çok önemlidir. Özellikle doktorun sürekli ulaşılabilir olması da hastalar açısından çok önemlidir. Gebelik takibi ve doğum için, hastalar bu kriterleri göz önünde bulundurarak doktor seçimi yapmalıdırlar.  O yüzden İstanbul kadın doğum uzmanı tavsiye, İstanbul jinekolog tavsiye gibi soruların en iyi yanıtı yine başka hastaların referansı olacaktır.

  Jinekolog Doktor Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Doktor muayenesinin hemen adet bitiminde gerçekleştirilmesi genellikle en uygun zamandır. Rahim ağzı yarası, vajinal enfeksiyon veya yumurtalık kisti rahatsızlığına sahip hastalarda jinekolojik muayenenin adet bitiminde yapılması daha uygundur. Rahim ağzı kanseri teşhisinde kullanılan smear testinin alınabilmesi için de yine hastanın adetli olmaması gerekir. Ama bazı rahatsızlık durumlarında muayenenin adetli iken yapılması daha uygundur.  Örneğin hormonal bozukluk, polikistik over hastalığı, kısırlık (infertilite) gibi durumlarda adetin 2. veya 3. günü kadın doğum muayenesinin yapılması gerekir. Yine gerekli olduğu taktirde, hormonlara da adetin 2. veya 3. günü bakılabilir. Doktor muayenesi, jinekolojik masada litotomi pozisyonunda yapılır. Öncelikle spekulum denilen alet ile vajen ve rahim ağzı incelenir. Son 1 yıl içinde hiç smear testi yapılmadıysa smear testi alınır. Gerekli görülen durumlarda ise vajen kültürü veya HPV testi alınabilir. Bu muayene kesinlikle ağrısız ve kolay bir muayenedir. Muayene esnasında hasta kendini rahat bırakıp, kasmazsa muayene ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir. Doğal olarak, kadın doğum uzmanının nazik yaklaşımı da hastanın jinekolojik muayene sırasında ağrı hissedip hissetmemesinde önemlidir. Vajinal muayenenin ardından hastanın ultrason ile jinekolojik muayenesi yapılır. Ultrason ile rahimde myom, polip, yumurtalık kisti vs gibi lezyonlar tespit edilebilir. Ultrason bir kadın doğum uzmanının olmazsa olmaz muayene aracıdır. Bakire olan hastalarda ise spekulum muayenesi ve vajinal ultrason yapılmaz. Bu durumlarda sadece abdominal ultrason ile karından ultrason yapılarak rahim ve yumurtalık incelenir. Abdominal ultrasonda rahim ve yumurtalıkların net görülebilmesi için hastanın idrara sıkışık olması gerekmektedir. Vajinal enfeksiyon şikayeti olan bakire hastalarda ise vajinal kültür alınarak enfeksiyonun nedeni araştırılır. Vajinal kültür alımı kızlık zarına hiçbir zarar vermez.

  Bayan Kadın doğum Doktoru Daha mı Çok Tercih Ediliyor?

  Bizim toplumumuzda genelde bayan kadın doğum doktoru tercih edilir. Çünkü çoğu kadına göre kadın hastalıkları ve doğum mahrem bir konudur ve bir kadının kadın hastalıkları şikayetini erkek kadın doğum doktoruna anlatması zordur. Fakat cerrahi beceri ve hastaya gösterilen yaklaşımın kesinlikle cinsiyetle ilgisi yoktur.

  Jinekolog Muayene Ücretleri Nedir?

  En çok merak edilen konulardan biri de jinekolog doktor muayene ücretleridir. Jinekolog muayene ücretleri ilden ile, hastaneden hastaneye ve doktordan doktora değişiklik göstermektedir. Özel hastaneler ile İstanbul jinekolog muayenehane hizmeti veren diğer kuruluşlar karşılaştırıldığında hastalar özel kadın doğum muayenehanelerinde kendilerini daha rahat ve konforlu hissettiklerini belirtmektedirler.

  İstanbul Kadın Doğum Doktoru Tavsiyelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  İstanbul’daki jinekolog araştırmalarında en önemli nokta hastanın kadın doğum uzmanı ile anlaşabilmesidir. Hasta, doktora güven duymalı ve doktorunun yanında kendini rahat hissetmelidir. Her kadın doğum uzmanının tavsiye edildiği ve sevildiği bir hasta kitlesi vardır. Her hastanın doktordan beklentisi de farklıdır. Dolayısıyla İstanbul Kadın doğum uzmanı tavsiyesinde dikkate alınması gereken temel nokta hastanın kendini tanıması, beklentilerini bilmesi ve bu beklentilerini doktoruna net bir şekilde ifade edebilmesidir.

  Jinekolog muayene fiyatları 2024 ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Randevu Alın!
  Bize Ulaşın
  Yol Tarifi