Embriyo Transferi Sonrası Neler Yapmalıyım?

  Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin “bebek sahibi” olabilmesini amaçlayan tüp bebek merkezleri; çeşitli yöntemler ve destek tedavileri ile “gebeliğin” oluşmasını sağlayabilirler. Hamileliği dört gözle bekleyen çiftlerin, bu dileklerinin gerçekleşmesi için birçok faktör vardır ve embriyo transferinin ardından gebelik testine kadar geçen sürede yapılacak şeylerde bu “faktörlere” dâhil edilebilir. Embriyo transferi sonrasında neleri yapmalıyım ya da yapmamalıyım soruları ise çiftlerin en çok sorduğu sorular arasında yer almaktadır.

  Embriyo Transferi Sonrasında Cinsel İlişki

  Tüp bebek tedavisinin son aşaması olan “embriyo transferi” sonrasında her detaya dikkat etmek gerekir. Transfer işleminden sonraki 12 gün içinde “cinsel ilişkiye” girmenin, kadın açısından bazı riskler oluşturabileceği düşüncesi hala gündemdedir. Zira, birden faza korpus luteum içeren ve aşırı uyarılma sebebiyle büyüyen yumurtalıklar, cinsel ilişki sırasında yırtılabilir. Bu nedenle, embriyo transferi sonrasında “gebelik testine” kadar ki sürede ilişkiye girilmemesi önerilir.

  Embriyo Transferi Sonrasında Spor

  Düzenli spor ya da egzersiz yapma alışkanlığına sahip olan kadınlar, embriyo transferi sonrasında da spor aktivitelerine devam etmek istemektedir. Ancak, mekanik titreşimler, tutunmaya çalışan embriyoları yerinden oynatabilecek düzeyde olabileceği için büyük risk taşır. Ayrıca, yükselen vücut ısısı da embriyonun “düşükle yâda ölümle “ sonuçlanmasına sebep olabilir. Bu nedenle, embriyo transferinden sonra gebelik sürecine kadar spor yapılması ertelenebiliyor ise ertelenmelidir.

  Embriyo Transferi Sonrası Beslenme

  Sağlıklı bir vücut, sağlıklı üreme hücrelerine sahip olunmasını tetikleyecek ve buda sağlıklı bir bebek oluşumunu destekleyecektir. Bu nedenle, embriyo transferi sonrası beslenme konusunu isterseniz doktorunuzla görüşebilir ve bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Folik asit, vitamin gibi desteklerinin ise önerildiği şekilde alınması gerekir.

  Embriyo Transferi Sonrasında Sosyal Hayat

  Embriyo transferi sonrasında 1-2 saat dinlenmenin haricinde sosyal hayatı durdurmak, gerekli bir koşul değildir. Aşırı yük taşımak, ağır eşyaları itmek gibi durumlardan ise kaçınmak gerekebilir.

  Embriyo Transferi Sonrası Dinlenme

  Embriyo transferi sonrasında dinlenmek oldukça önemli bir husustur. Zira, yorulan anne bedeninde embriyonun tutunması ise bazen mümkün olamamaktadır. Yorgunluk, stres, sürekli hareket halinde olmak ve ağır işler yapmak gibi durumlar, embriyo transferinin başarısını etkileyecektir. Bu nedenle, embriyo transferi sonrasındaki gebelik testi yapılana kadarki süreçte yani 12 gün boyunca anne adayının yatarak dinlenmesi önerilebilir.

  Embriyo Transferinden Sonra Çalışma Hayatı

  Tüp bebek tedavisi ile gebelik elde etmeyi bekleyen çiftler çalışma hayatına embriyo transferinden sonra da devam edebilir. Ancak, anne adayının işten alması gibi bir durum bazen mümkün olamayabilir ve bu durum çiftleri endişeye sürükleyebilir. Ancak, embriyo transferi sonrasında “ağır olmayan koşullarda” çalışmak, problem teşkil etmemektedir.

  Embriyo Transferi Sonrasında Banyo Yapma

  Embriyo transferi ile gebeliğin oluşması arasındaki geçen süredeki “ilk 24” saatte duş alınması, ertelenebiliyor ise ertelenmelidir. Sıcak olmayan yani ılık bir suda duş alınması ise 24 saat sonra önerilebilir.

  Randevu Alın!
  Bize Ulaşın
  Yol Tarifi