Lohusalık ve Emzirme 

  Bebeğin ruh ve beden sağlığını besleyen en önemli besin anne sütüdür. Emzirme işleminin doğumdan yarım saat sonra başlatılması ve sonrasında sık sık tekrarlanması önerilir. Çünkü bebek ne kadar sık emerse anne de o oranda fazla süt üretilmektedir.

  Emzirme döneminde vücut fazla sıvı kaybettiği için bol sıvı almak gerekir. Anne sütü ile beslenen bebeğin D vitamini dışında başka hiçbir besine ihtiyacı yoktur. Her anne bebeğine yetecek kadar süt üretir. Fakat bebeğe ek gıda ya da sıvı verilmesi annenin süt üretimini düşürür. Ayrıca emzirme bebeğin psikolojik gelişimini de pozitif yönde etkilemekte ve anneye doğumda aldığı kiloları vermesi konusunda yardımcı olmaktadır.

  Emzirmenin kuralları / Bebek nasıl emzirilir?

  • Emzirme öncesinde eller ve süt bezleri yıkanmalıdır.
  • Rastgele bir pozisyonda bebek kucaklanır.
  • Bebeğin yüzü ve vücudu anneye paralel ve mümkün olduğunca yakın şekilde tutulur.
  • Bebek hangi memeden emzirecekse bebeğin başı o taraftaki kol üzerine yerleştirilir.
  • Meme ucu dört parmak ile tutulur.
  • Memeden gelen ilk süt silinir.

  Meme ucunun kahverengi kısmı bebeğin ağzına yerleştirilmelidir ve büyük parmak ile bebeğin burun deliklerinin açık kalması sağlanır.

  Bebek ne zaman emzirilmelidir?

  Bebek her istediğinde emzirilmemelidir. Emzirme işleminden sonra bebeği, gazı çıksın diye uygun pozisyonda tutmak gerekir. Emzirirken her iki memeyi de kullanmanız önerilir. Emzirme sıklığı, bebeğin isteğine göre ayarlanabilir. Fakat bebek her ağladığında emzirilmemelidir, sadece altı kuru olduğu zamanlarda ve gazı yoksa emzirilmelidir. Doğumdan sonraki ilk haftalarda bebeğin midesi küçük olduğu için bebek sık sık acıkabilir. Bu dönemde annenin iç çamaşırı yumuşak pamuklu olmalıdır ve sızan süt için pamuklu, temiz, ütülenmiş tülbent bezleri kullanılmalıdır.

  Doğumdan sonraki ilk günlerde memeler şiş, ağrılı ve dolgun olacağından anneyi rahatsız edebilir. Bu şikayetler bebeği emzirdikçe ortadan kalkacaktır. Eğer memede çatlak varsa bu durumda bebeği emzirmeden önce ve emzirmeden sonra memenin ucunu anne sütü ile temizlemek yeterlidir.

  Emziren anne günde ne kadar süt salgılar?

  Sağlıklı bir anne günde yaklaşık 700-800 ml süt salgılamaktadır. Bu yüzden emzirme döneminde kadınlar ekstra 750 kaloriye ihtiyaç duyarlar. Bu miktarın yaklaşık 500 kalorisi gıda ürünlerden sağlanırken, kalan 250 kalorisi hamilelikte depolanmış olan yağlardan karşılanmaktadır. Bu da hamilelikte alınan kiloların verilmesine yardımcı olmaktadır.

  Anne sütünü artırmak için öneriler:

  • Diyet yapılmamalı ve kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır.
  • Bol su içilmelidir. ( Günde en az 2-2,5 litre)
  • Kalsiyum yönünden zengin olan zengin olan süt, yoğurt, ayran ve peynir gibi gıdalar düzenli olarak tüketilmelidir.
  • A vitamini açısından zengin olan havuç, yeşil yapraklı sebzeler ve özellikle kayısı gibi ürünler düzenli olarak tüketilmelidir.
  • Yiyeceklerin besin değerini korumak ve kansızlığı önlemek için yemeklerin yanında çay içilmemelidir.
  Randevu Alın!
  Bize Ulaşın
  Yol Tarifi