Hüdoplasti İstanbul

  Hüdoplasti İstanbul, klitoral hood veya klitoris şapkası olarak bilinen deri dokusundaki sarkmaları gidermek için yapılan operasyondur. Klitoris, vulva üzerinde yer alan en önemli yapılardan biridir. Bu yapı sayesinde bireyin cinsel olarak uyarılması, uyarılmanın devam etmesi halinde ise orgazma ulaşması mümkün olmaktadır. Klitorisin çevresinde, ince bir deri dokusu olan klitoral hood, yani klitoris şapkası yer alır. Kliotris şapkası genetik veya gelişimsel sebeplerden sarkarak, vulva üzerinde beğenilmeyen bir görünüme yol açabilmektedir. Bu görünüm; bireyin, genital bölgesinin görünümü hakkında kötü hissetmesine, özgüven sorunları yaşamasına veya klitorisin yeterince uyarılamamasına yol açabilmektedir. Hüdoplasti ameliyatı, klitoris çevresinde sarkmaya ve beğenilmeyen bir görüntüye yol açan deri dokusunun yeniden düzenlenmesi amacıyla yapılmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Hüdoplasti nasıl yapılır?’’, ‘’Hüdoplasti ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Hüdoplasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’, ‘’Hüdoplasti ameliyatı labioplastiyle birlikte yapılabilir mi?’’ gibi merak edilen soruları yanıtlayacağız. İstanbul hüdoplasti ameliyatı hakkında merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilir; detaylı bir görüşme için Op. Dr. Öznur Dündar Akın’dan randevu alabilirsiniz.

  Hüdoplasti Nedir?

  Hüdoplasti, klitoris çevresinde sarkık ve kırışık bir görünüm oluşturan klitoris şapkasının; küçültülmesi ve yeniden düzenlenmesi amacıyla yapılan genital estetik operasyonudur. Klitoris estetiği olarak da bilinen bu operasyon sırasında klitorisin kendisi üzerinde herhangi bir işlem yapılmaz. Tüm işlemler, klitorisi saran deri dokusu üzerinde gerçekleştirilir.

  Klitoris Şapkası Nedir?

  Klitoris şapkası, klitoral hood veya klitoral şapka olarak da bilinen, klitoris başını saran deri dokusudur. Klitoris şapkası genetik veya gelişimsel sebeplerden sarkmaya uğrayabilmektedir. Bu deri dokusunun sarkmasıyla birlikte vulvada kırışık ve karmaşık bir görünüm meydana gelmektedir.

  Hüdoplasti Neden Yapılır?

  Klitoris şapkasındaki deri sarkması, iç dudaklardaki sarkmalarla birleştiğinde vulvada son derece karmaşık bir görünüm meydana gelir. Bu görünüm kadınların özgüven problemleri yaşamalarına, cinsel ilişkilerden kaçınmalarına ve hatta giyim tarzlarını değiştirmelerine bile yol açabilmektedir. Hüdoplasti ameliyatı, vulvadaki karmaşık görünümü sonlandırmak, çekici bir genital bölge görünümü elde etmek ve bahsetmiş olduğumuz ikincil problemleri ortadan kaldırmak amacıyla yapılır.

  Klitoral Hüdoplasti Labioplasti Ameliyatıyla Birlikte Yapılır Mı?

  Klitoris estetiği veya klitoris şapkası estetiği olarak da bilinen hüdoplasti, genelde iç dudak estetiği (labioplasti) ile birlikte, kombine operasyon olarak tercih edilmektedir. Hem klitoris şapkası hem de iç dudaklar, vulva üzerinde sarkık görünüme sebep olabilir. Bu yüzden genelde ikisinin birden yeniden düzenlenmesi tercih edilir. Ancak istek dahilinde her iki operasyon da kendi başlarına yapılabilmektedir.

  Hüdoplasti Kimlere Yapılabilir?

  Hüdoplasti ve benzer genital estetik operasyonları, 18 yaşını doldurmuş ve vücut gelişimini tamamlamış olan kadınlara yapılabilir. 18 yaşından küçük olan bireylere yapılması önerilmez.

  Hüdoplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Hüdoplasti ameliyatı 30 dakika sürer, labioplastiyle birlikte yapıldığında 1 saati bulabilir.

  Hüdoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Hüdoplasti ameliyatları genelde lokal anestezi altında yapılmaktadır. Cerrahi bir operasyon olduğu için steril ameliyathane koşullarında gerçekleşmesi gerekir. Hüdoplasti ameliyatında, anestezi işlemi tamamlandıktan sonra ameliyat öncesinde planlanan işlemlere geçilir. Bu işlemler kapsamında, klitorisi saran deri dokusu küçültülür. Klitoris bölgesinin, vulvanın geri kalanıyla uyumlu bir görünüm edinmesi sağlanır. Ameliyat sırasında klitoris şapkasının tamamı alınmaz, yalnızca sarkmaya ve çıkıntılı görünüme yol açan kısmı alınır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu operasyon sırasında, iç dudaklardaki sarkmayı sonlandırmak için labioplasti de yapılabilir.

  Hüdoplasti Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Hüdoplasti ameliyatı sonrası hastane yatışına gerek yoktur. Hastalar birkaç saat sonra taburcu edilirler. Taburcu olan hastalar ortalama bir hafta içerisinde büyük ölçüde iyileşirler ancak tam olarak iyileşmeleri 1 ayı bulabilir. İlk haftadan sonra gündelik yaşam dönülmesi mümkündür.

  Hüdoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Hüdoplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • 2 ila 3 hafta boyunca cinsel ilişki önerilmez.
  • Genital bölgede sürtünmeye ve tahrişe yol açabilecek aktivitelerden, tam iyileşme gerçekleşene kadar uzak durulmalıdır. Mümkünse rahat iç çamaşırları giyilmelidir.
  • Ameliyat sonrası enfeksiyonlara yol açabilecek havuz, hamam, deniz ve kaplıca gibi umumi mekanlardan 1 ay kadar uzak durulmalıdır.
  • Genital bölgenin kuru ve temiz olmasına dikkat edilmelidir. Ameliyat bölgesinin bakımı aksatılmamalıdır.
  • Özellikle de ilk bir hafta boyunca yorucu aktivitelerden uzak durulmalıdır.

  Klitoris şapkası estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde özetlenebilir.

  İstanbul Hüdoplasti Fiyatları 2024

  İstanbul hüdoplasti fiyatları, ameliyatın kişiye özel olarak planlanması sebebiyle değişiklik gösterebilir. İstanbul hüdoplasti ücreti hakkında merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilir; detaylı bir görüşme için Op. Dr. Öznur Dündar Akın’dan randevu alabilirsiniz.

  Randevu Alın!
  Bize Ulaşın
  Yol Tarifi