Servikal Ektropiyon

Servikal Ektropiyon

Rahim ağzının normalden farklı göründüğünü ifade eden “rahim ağzı yarası yada rahim ağzında yara” tabirleri; başta servikal ektropiyon olmak üzere rahim patolojilerinin genel bir tanımı olarak kullanılmaktadır. Servikal ektropiyon nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, tanısı nasıl konur gibi birçok sorunun yanıtını bulabileceğiniz bu içerikte; Op. Dr. Öznur Dündar Akın tarafından gerçekleştirilen servikal ektropiyon tedavileri hakkında da detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Servikal Eversiyon (Ektropiyon) Nedir?

İç tarafı ve dış yüzü farklı hücre yapıları ile örtülü olan rahim ağzının iç tarafını silindirik epitel kaplarken, dış yüzünü ise yassı epitel kaplar. İç taraftaki bölge, kırmızı renk iken dış taraftaki bölge ise genelde açık pembe renk görünür. İç ve dış bölgeler arasında transformasyon zonu vardır ve bu aslında “sınır” olarak da tabir edilebilir. İçeride yer alan silindirik hücre tabakasının çeşitli faktörlerle dışarıya doğru ilerlemesiyle kırmızı alan, dışarıya kayar ve rahim ağzının dış yüzeyini kaplar. Kanser öncüsü bir durum olarak görülmemesi gereken bu durumda, iki yüzey arasındaki sınırın yer değiştirmesi söz konusudur. Bu da servikal ektropiyon olarak tanımlanır.

Servikal Eversiyon (Ektropiyon) Belirtileri Nelerdir?

Genelde “şikayete” sebebiyet vermeyen servikal ektropiyon; muayene esnasında tesadüfen saptanabileceği gibi enfeksiyon varlığında ise kötü kokulu bir akıntı ile kendini belli edebilir. Aynı zamanda; hassas bir bölge olan ektropiyon bölgesini penis, travmatize ederse ilişki sonrasında kanamalar yada adet dönemlerinde hafif lekelenmeler yaşanabilir.

Servikal Eversiyon (Ektropiyon) Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte ve genç kızlarda görülmesi normal bir durum olan servikal ektropiyon, doğum kontrol hapı kullananlarda gelişebilen bir durumdur. Ayrıca, prezervatif yada tampon kullanımına bağlı olarak ektropiyon bölgesinin travmatize olması da yine servikal ektropiyona sebebiyet verebilir.

Sperm öldürücü ilaçların ve kayganlaştırıcı kremlerin kullanımından sonra da görülebilen servikal ektropiyon, vajinal enfeksiyonlarla birlikte de izlenebilir.

Servikal Eversiyon (Ektropiyon) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim ağzında servikal ektropiyona rastlandığında her ihtimal düşünülmeli ve smear testi yapılmalıdır. Rahimde başka bir patolojinin olmadığı kesinleştirildiğinde ise servikal ektropiyona sebep olabilecek faktörleri değerlendirmek ve tedaviyi buna göre yapmak gerekebilir. Genelde tedavi edilmeden de iyileşebilen servikal ektropiyona eşlik eden bir vajinit tablosu varsa vajinit tedavisini mutlaka yapmak gerekir. Ancak, servikal ektropiyonun tedavisi gerekli ise koterizasyon, krioterapi ve ilaç tedavisi önerilebilir.

Yara Yakılması (Koterizasyon)

Rahim ağzı yaralarında ve diğer durumlarda koterizasyon işlemi sıkça kullanılmaktadır. Smear testi sonrasında eğer ki test sonucu normal ise uygulanabilen koterizasyon işlemi, elektrokoter ismi verilen bir cihazla yapılır.

Muayene masasında yapılan koterizasyon işlemi, 4 ila 5 dakika arasında tamamlanır. Lokal anestezi altında yapılan koterizasyon işlemi, spekulum yardımıyla yapılır. Batikon ile temizlenen rahim ağzına koter ucu dokunduurlur ve lezyonlu olanlar yakılır. Bu işlem ardından doktorun belirlediği sürelerde tatile ve cinsel ilişkiye girmemeye gayret etmek gerekir.

Yara Dondurulması (Krioterapi)

Krio cihazı ve Nitrous Oxide gazı sayesindeki rahim ucundaki yara tahrip edilir. Ağrısız bir yöntem olan krioterapide lokal anestezi gibi anestezi çeşitlerine gerek duyulmaz. 5 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan krioterapi sonrasında 1 ay boyunca cinsel ilişki perhizi gerekir. Başarı oranı %80 ila 90 olan krioterapi sonrasında akıntı görülmesi olağandır, bir süre sonra kesilecektir. Büyük ve geniş yaralarda tercih edilmeyen krioterapinin başarısız olması ise krioterapi probundan büyük yaraların varlığıdır.

ArabicEnglishRussianTurkish
'WhatsApp' Randevu!
Bize Ulaşın
Yol Tarifi