Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

Kızlık zarı, Türkiye başta olmak üzere Dünya üzerinde çeşitli toplumlarda “bekâretin sembolü” olarak görülmektedir. Kızlık zarının fonksiyonel anlamda vücuda sağladığı fayda tespit edilemese de günümüzde “hiç cinsel birliktelik yaşanmamış” olmayı simgelediği için hala önemini koruyor.

Kızlık Zarı Bozulması (Yırtılması) Nasıl Olur?

Ufak tefek düşmelerle veya sürtünme ile bozulmayan kızlık zarı; sert bir cisim yâda penis ile bozulabilmektedir. Vajina bölgesine sert darbe alınması yâda belirli rahîm ameliyatları geçirilmesi sonucunda ise kızlık zarının bozulması söz konusu olabilir.

Kızlık zarı kanaması kaç gün sürer, kızlık zarı bozulunca acır mı, kızlık zarı yırtılınca kanama ne kadar olur gibi çeşitli konularla birlikte kızlık zarının nasıl dikildiği de en çok merak edilen konular arasındadır.

Kızlık zarının bozulabilmesi için vajina girişinin 1-2 cm’lik olan kısmına penis ya da sert bir cismin girmesi gerekmektedir. Penisin boyu yâda kalınlığı ile ilgili olmayan kızlık zarının kanama miktarı, kızlık zarının tipiyle ilgilidir. Bu nedenle, çok fazla kanama söz konusu ise kızlık zarının yapısının dar olduğu söylenebilir ve bazı durumlarda “müdahale “ gerektirebilir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarının zarar gördüğünü yada yırtıldığını düşünen herkes kızlık zarı muayenesi ile kısa sürede kızlık zarının ne durumda olduğunu öğrenebilir. Jinekoloji ya da kadın doğum doktorları tarafından “sadece gözle” incelenen kızlık zarının bozulup bozulmadığı yanılma payı olmadan “kesin” bir şekilde tespit edilebilir.

Kızlık zarı muayenesi sonrasında kızlık zarının yırtılması ise söz konusu dahi olamaz. Çünkü, kızlık zarı kontrolü işlemi sırasında vajinaya hiçbir alet değdirilmez. Vajina dudaklarının “elle” kenara çekilmesinin ardından kızlık zarı kontrolü yapılır.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Toplum baskısı olmak üzere çeşitli sebeplerden dolayı, kızlık zarı dikimi işlemine sıklıkla başvurulmaktadır. Kızlık zar dikimi, zar diktirmek, kızlık zarı tamiri, kızlık zarı onarımı, kızlık zarı dikimi gibi çeşitli tabirlerle ifade edilen Himenoplasti ile kızlık zarının “ilk” haline döndürülmesi amaçlanır.

Kalıcı ya da geçici olarak iki şekilde dikilen kızlık zarı dikimi işlemine Himenoplasti denir. Kalıcı kızlık zarı için flep Himenoplasti terimi kullanılır. Kızlık zarını diktirdikten sonra uzun süre cinsel ilişki yaşamayacak kişiler için flep yöntemi uygun olacaktır. Geçici yöntemde ise kızlık zarı dikildikten sonra en fazla 1 hafta 10 gün sonra “dikişler” eriyecek ve kendiliğinden kanayacaktır.

Kızlık zarının yeniden oluşturulması için kızlık zarı dikimi operasyonu planlanıyor ise hangi yöntemle yapılacağı kesinleştirilmelidir. Kızlık zarı muayenesi sonrasında lokal yada genel anesteziye engel olabilecek herhangi bir durum yoksa “kızlık zarı dikimi” işlemi yapılır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kızlık zarı dikimi operasyonu sonrasında bazı konulara dikkat etmek gerekir. İşte kızlık zarı dikimi sonrasında dikkat edilmesi gereken hususları;

  • İlk gün banyo yapmamak
  • Vajinal duş ya da küvette duş gibi alışkanlıkları ertelemek
  • Denize ve havuza en az 1 hafta süreyle girmemek
  • Ortak kullanılan tuvaletlerin kullanılmamasına özen göstermek ya da temizliğini sağladıktan sonra kullanmak
  • Dar pantolon giyilmemesi
  • Pamuklu iç çamaşırının tercih edilmesi olarak sayabiliriz.

Kızlık zarı dikimi operasyonu sonrasında doktor tarafından reçete edilen “doku dezenfektanı ve kremleri” mutlaka kullanmak gerekir. İlk 1 hafta günde 2 kez alması önerilen ilaçlarınıza ek olarak antibiyotik kullanımına da önem vermeniz gerekir.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları Nedir?

İstanbul’da Op. Dr. Öznur Dündar Akın tarafından gerçekleştirilen kızlık zarı dikim operasyonlarında, flep yâda geçici yöntem kullanılmaktadır. Bu nedenle, kızlık zarı dikim fiyatları; kızlık zarı dikimi çeşidine, anesteziye ve doktorun belirlediği fiyatlara göre değişiklik göstermektedir. Kızlık zarı dikimi operasyonu yaptırmak istiyorsanız Op.Dr. Öznur Dündar Akın ile görüşerek, net bir fiyat bilgisi alabilirsiniz.

ArabicEnglishRussianTurkish
'WhatsApp' Randevu!
Bize Ulaşın
Yol Tarifi