Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık Zarı Muayenesi İstanbul

Ataerkil toplumlarda namusun ve bekâretin simgesi olarak görülen kızlık zarı, hala önemini korumaktadır. Kızlık zarının herhangi bir sebepten ötürü zarar gördüğünü düşünen kişiler ise kızlık zarı muayenesi yaptırarak, kızlık zarına zarar gelip gelmediğini öğrendiğinde psikolojik anlamda rahatlamaktadır. Kızlık zarı muayenesi olarak sık sık duyduğumuz bekâret kontrolü; kızlık kontrolü, bekâret testi, kızlık testi, himen testi ya da muayenesi olarak da adlandırılabilmektedir. Jinekolojik muayene çeşitlerinden birisi olan ancak sadece “gözlem” ile yapılan kızlık zarı muayenesi, birçok kişide endişe yaratabilmektedir. Kızlık zarı muayenesi ile ilgili merak edilen tüm konuların yer aldığı bu içerikte; kızlık zarı nerededir, kızlık zarı muayenesini kimler yapar, kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır, kızlık zarı muayenesi kayıtlara geçer mi gibi çeşitli soruların yanıtlarını da bulabilirsiniz.

Kızlık Zarı Muayenesi (Kızlık Testi) Nedir?

Kızlık zarı yanı bekâretin yırtılıp yâda yırtılmadığını anlamak için yapılan muayeneye kızlık zarı muayenesi yâda kızlık testi denir.

Vajinanın hemen girişinde ( 1- cm derinde) yer alan ve yaklaşık 2- 2,5 mm inceliğinde olan kızlık zarı, elastiki bir formdadır. İnce damarlarla çevrili olan kızlık zarı, cinsel ilişki yâda vajinaya sert bir cisim girmesi sonucunda “kanamaya” başlar. Vajinanın sert bir darbeye maruz kalmasıyla da zarar görebilen kızlık zarının ne derece zarar gördüğü yâda tekrar kanama olasılığı ise kızlık zarı muayenesi ile belirlenir.

Kızlık Zarı Muayenesini (Bekâret Testi)  Kimler Yapar?

Jinekolojik muayene ile yapılan kızlık zarı testi, jinekologlar yâda kadın doğum uzmanları tarafından yapılır. Poliklinikte yapılan kızlık zarı muayenesini, adlı tip hekimleri de yapabilmektedir. Ancak, bu durum sadece “adli vaka” olduğunda geçerlidir.

Kızlık Zarı Muayenesi Kayıtlara Geçer mi?

Kızlık zarı muayenesi eğer ki “hastanede” yapılır ise kayıt altına alınır. Ancak; sizin haricinizde 3.tekil kişilere, hiçbir şekilde kızlık zarı muayenesi sonucu bildirilmez, yazılı olarak da verilmez.

Kızlık zarı muayenesinin kayıtlara geçmemesi için “doktorun özel muayenehanesinde” kızlık zarı muayenesi yaptırabilirsiniz.

Kızlık kontrolü ile ilgili resmi belge talep edecekseniz; ilk olarak savcılık veya karakola başvurmalı daha sonra hastane yâda adli tıpa giderek kızlık zarı muayenesi olmalısınız.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır? Bekâret Testi Nasıl Yapılır?

Bekâret testi olarak sıkça duyduğumuz kızlık zarı kontrolünde test değil muayene yapılır. Litotomi pozisyonunda iken her içi iç dudağın “elle” aralanması ile incelenen kızlık zarı, jinekolojik muayene masasında gerçekleştirilir.

Kızlık zarının görülmediği durumlarda ise “hastanın ıkınması yâda öksürmesi” istenebilir. Spekulum ya da diğer jinekolojik muayene aletlerinin kullanılmadığı kızlık zarı muayenesi sonucunda “bekâretin yırtılması” söz konusu dahi olamaz. Çünkü; vajene hiçbir şekilde müdahale edilmemekle birlikte sadece gözlem yapılmaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nerede Yapılır?

İstanbul’da devlet hastanelerinde, özel hastanelerde yapılabilen kızlık zarı muayenesi; doktorların kliniklerde yâda muayenehanelerinde de yapılabilmektedir. Hastanede yapılan kızlık zarı muayene sonucunun kayıtlara geçebileceğini unutmamalı, bu doğrultuda bir seçim yapmalısınız.

Kızlık Zarı Muayenesi Ağrılı Bir İşlem mi?

Kızlık zarı kontrolü esnasında ağrı duyulması olasılığı yoktur. Bekâret kontrolünde “hiçbir alet” kullanılmadığı için ağrı hissine sebep olabilecek bir faktör yoktur. Jinekolog ya da kadın doğum doktoru “elle” vajina dudaklarınızı aralar ve vajina girişine “ sadece gözle” bakar. Bu nedenle, kızlık zarı muayenesi ağrısı ya da acısı diye bir durum söz konusu olmamaktadır.

ArabicEnglishRussianTurkish
'WhatsApp' Randevu!
Bize Ulaşın
Yol Tarifi